IVE

Co je moč?

Moč je kapalný odpad vylučovaný ledvinami a po nahromadění v močovém měchýři vyloučený z těla procesem zvaným močení (urinace). Vylučování moči slouží zejména k odstraňování odpadních molekul, filtrovaných z krve ledvinami, a pro udržování homeostázy tělesných kapalin.
Moč je průhledný vodný roztok s barvou od světle žluté po jantarovou. Je to vedlejší produkt nebo odpadní kapalina vylučována ledvinami, transportována močovody do močového měchýře, kde se hromadí, až je odvedena močovou trubicí.

Močový měchýř

Močový měchýř (vesica urinaria) je dutý, roztažitelný orgán, sloužící jako rezervoár moče před jejím vyloučením z těla. U člověka dokáže pojmout 500 až 600 mililitrů moči, například v narkóze až 1 litr.
Močový měchýř nemá pevné topografické vztahy s ostatními orgány, jeho přesné umístění záleží na jeho náplni. Prázdný močový měchýř leží na dně pánevní dutiny. Při naplnění se mnohokrát zvětší a zasahuje až do břišní dutiny, někdy až k pupku.

Jak fungují dolní cesty močové

Močový měchýř a močová trubice pracují jako sehraný tandem. V močovém měchýři se shromažďuje moč, která se nepřetržitě tvoří v ledvinách. Jakmile se močový měchýř naplní, uvolní se uzávěrový mechanismus močové trubice, měchýř se stáhne a vyprázdní. Močová trubice řídí odvod moči a moč z organismu odvádí. Po vyprázdnění dojde k uvolnění svalové stěny močového měchýře a močová trubice se opětovně uzavře.

Co když to fungovat přestane

Je-li souhra obou orgánů porušena, následuje nevyhnutelný únik moči. Buď ochabne svěrač v močové trubici či svalstvo pánevního dna, nebo se stane svalovina měchýře dráždivější a vede k předčasným stahům měchýře.